Forbes
Microsoft

Inteligentná
kancelária

Ako si zariadiť kanceláriu a čo v nej zmeniť, aby fungovala tak, ako chcete. Návody, tipy a rady v špeciáli Forbes a Microsoft.

Flexibilita…

Prečo je dobré pracovať odkiaľkoľvek.

Chcete pracovať v skostnatenej spoločnosti, ktorá buduje priemernosť, možno v konkurencii prežije, ale nebude prekvitať a v ktorej talentovaní zamestnanci nemajú dôvod dosahovať vrcholných výkonov? Alebo je pre vás lákavejší opak - teda progresívne prostredia, ktoré si pracovníkov cenia a ktoré im ponúka benefit s veľkým F - flexibilitu? Inteligentní manažéri už rozumejú tomu, že talent je jeden z kľúčových faktorov úspechu a práve jemu musia postaviť prácu na mieru. Ohybnú prácu.

Ľudia, ktorí majú čo ponúknuť, chcú pracovať vo firmách, ktoré ich berú za dospelých, majú energické myslenie a zmysel pre empatiu. Spoločnosť JPMorgan Chase vo svojom výskume v USA zistila, že 95 percent ich zamestnancov, ktorí fungujú pod manažérom citlivým k ich potrebám, sa cítia motivovanejší a dokonca prekračujú očakávania. Naozaj angažovaní zamestnanci nevypnú, akonáhle sa im skončí pracovná doba, ale svoje aktuálne projekty si so sebou nosia 24 hodín denne, 7 dní v týždni a sú vždy otvorení novým inšpiráciám. Nápady totiž víria všade okolo, často na prekvapivých miestach, ale väčšinou nie medzi múrmi kancelárie. Tam sa miešajú rôzne povahy, náboženstvá a kultúry, a musia tak hľadať modus vivendi. Flexibilita umožní jednoducho a rýchlo zvládnuť potreby rozmanitých zamestnancov.

Je tu nový trend v náhľade na pracovné podmienky, ktorý asi najviac ocenia ženy. Prácu si zvyčajne nosíme domov a svoje životy zase do práce, z čoho vyplýva, že zamestnanci v podstate môžu pracovať, kedy a kde chcú, za podmienky, že svoju prácu odvedú a vyprodukujú v nej požadovanú úroveň. Potrebujete snáď, aby vám niekto pozeral cez rameno a dozoroval, či vás nepostihla prokrastinácia? Doma na ňu nebude čas, tam sa motivujete sami. Možno budete musieť odpovedať na maily večer, možno sa resty presunú aj do víkendových dní, ale pružný režim možno využiť hlavne k vášmu úžitku, keď môžete byť online aj mimo kancelárie.

Flexibilita umožní vybalansovať život a prácu, moderné technológie mažú hranice medzi časom na prácu a osobným časom. Keď sa rozhodnete pracovať tri dni v týždni z domu, vlastne je to od vás dôkaz serióznosti a oddanosti. A je v tom vlastne aj kus ekonomiky, pretože brainstorming sa dá vykonať aj cez virtuálne kanály, čo ušetrí náklady na elektrinu, kancelárie. Aj kávovar.

A ak váš talent nemusí kľačať na stoličke v kancelárii, vaša zbierka šikovných ľudí je zrazu globálna, nie lokálna alebo regionálna a môžete vytvoriť produktívne prostredie s ľuďmi z celej krajiny alebo Zeme. Sociálne siete, intranet, telekonferencie, vzdialenosti sa zrazu skracujú.

Práca vypĺňa veľkú, vlastne asi najväčšiu časť našich životov. A sloboda a flexibilita začínajú byť minimálnym akceptovateľným kritériom, keď sa ľudia rozhodujú, pre ktorú spoločnosť chcú pracovať. Ak flexibilita nie je ešte všade štandardom, spoločnosti o nej v záujme zachovania sviežej tváre uvažujú. Štúdie totiž dokazujú, že firmy, ktoré ponúkajú flexibilitu čoby zamestnaneckú výhodu, evidujú oveľa menej absencií a naopak vyšší stupeň produktivity. Flexibilní manažéri tam jednajú s rešpektom, dôverou a to sa im vráti.

Flexibilita v pracovných podmienkach je skvelý nástroj vodcu/vodkyne tímu. Vyskúšajte ho.

+

Tip Microsoftu: Vedeli ste, že ... flexibilita je nad zlato?

Viac ako polovica Slovákov sa pri hľadaní nového zamestnania rozhoduje aj podľa toho, či budú mať benefit práce z domu. Online prieskum* spoločnosti Microsoft navyše ukázal, že už dnes využíva tento benefit 49 % ľudí s kancelárskym povolaním niekoľkokrát do mesiaca. Vzniká tu tak nová firemná kultúra – nový svet práce – založená na dôvere a zodpovednosti za odvedenú prácu. Jej základným predpokladom je, že ak majú zamestnanci možnosť sami si zorganizovať pracovný čas, sú spokojnejší a výkonnejší. Preto vyhlasujeme každý prvý novembrový štvrtok Deň práce odkiaľkoľvek – flexibilita v práci umožňuje ľudom lepšie zladiť svoj pracovný a osobný život a cítia sa motivovanejší a pripravení podať čo najlepší pracovný výkon.