Jedlo
10 najzdravších potravín na svete, ktoré vás nakopnú
Jedlom sa môžete spoľahlivo utlmiť alebo naopak nakopnúť. V pracovnom strese si asi budete chcieť vybrať to druhé. V tom prípade radšej zabudnite na kávu, pretože rovnako ako čierny čaj telo odvodňuje. Síce vás na chvíľku povzbudí, ale po čase príde ešte väčší útlm a koncentrácia na prácu je preč. Keď dobre jete, tak sa aj dobre cítite, a keď sa cítite dobre, tak ste veselší, a keď ste veselší, tak ste aj produktívnejší.
Toto je 10 superpotravín, ktoré vás spoľahlivo nabudia.
1. Špenát
Špenát tvorí z 88% voda. Obsahuje tiež sodík, draslík, vápnik aj horčík. Častá konzumácia špenátu vám zaistí energiu a pritom po ňom nepriberiete. Je totiž nízkokalorický.
2. Čierna fazuľa
Je prírodným antioxidantom, ktorý vás zasýti na dlhší čas. Je bohatá na vápnik, bielkoviny a vlákninu, a navyše aj výborne chutí. Varte ich ale vždy radšej s rascou, saturejkou alebo majoránom. Budú tak stráviteľnejšie.
3. Vlašské orechy
Majú zo všetkých orechov najviac antioxidantov, a navyše obsahujú vitamín E, ktorý je vhodný užívať ako prevenciu proti srdcovo-cievnym ochoreniam. Zároveň tiež znižujú cholesterol. Vlašské orechy sú významným zdrojom omega-3 mastných kyselín a zdravých tukov.
4. Repa
Povzbudí mozog a znižuje krvný tlak. Je v nej veľa kyseliny listovej, horčíka, vitamínu C a pomáha zlepšiť krvotvorbu. Vedeli ste, že sa jedia aj listy? Môžete si z nich urobiť šalát, pridať ich do polievky alebo ich upraviť rovnako ako špenát.
5. Avokádo
Je vhodné pri únave, nervových ochoreniach, pomáha proti starnutiu a zbavuje telo toxínov. Obsahuje veľa vitamínov - E, C, A, B - a minerálne látky ako vápnik, meď, železo, horčík, mangán, fosfor a zinok. Nájdete v ňom aj zdraviu prospešné tuky a vlákninu.
6. Horká čokoláda
Obsahuje na základe najnovších výskumov viac antioxidantov ako ovocné džúsy. Super správa pre čokoholikov! Chráni pred srdcovými ochoreniami a navyše vám dodá endorfíny pre lepšiu náladu.
7. Maliny
V mrazených alebo čerstvých, vo všetkých nájdete vápnik, železo, vitamíny C a A, ktoré nás chránia pred očnými zákalmi a šeroslepotou. Maliny tiež pôsobí proti stresu a migréne.
8. Cesnak
Nie je síce kvôli zápachu do kancelárie ideálny, nič to však nemení na tom, že ide o prírodné antibiotikum, ktoré dokáže zatočiť s baktériami a parazitmi. Tiež znižuje cholesterol, krvný tlak, pôsobí protizápalovo, podporuje látkovú výmenu, hojenie rán, sexuálnu výkonnosť a celkovú obranyschopnosť nášho tela.
9. Citróny
Pôsobia proti zápalom aj proti rakovine. Sú bohaté na vitamín C, rovnako ako pomaranče. Navyše podporujú tvorbu kolagénu, ktorý pomáha pri hojení najrôznejších poranení. Nenechajte sa zmiasť - aj keď sú citróny kyslé, pomáhajú odkysľovať organizmus.
10. Šošovica
Je na zozname posledná, ale určite to neznamená, že je najmenej zdravá. Nájdete v nej veľa vlákniny a bielkovín. Vegáni a vegetariáni si ju radi nahradzujú mäso, pretože má oveľa viac železa ako mäso alebo vajcia.
Tak dobrú chuť!
Ako by teda mal vyzerať jedálny lístok pri sedavom zamestnaní?
Raňajky
Deň určite začnite ešte pred odchodom do práce výdatnými raňajkami. Vhodné je napríklad kvalitné pečivo s čerstvým syrom a zeleninou či obylná kaša s orechami. Ráno po príchode do práce si postavte na stôl džbán s vodou a citrónom o objeme cca 2 litre a dbajte na to, aby bol džbán pri odchode z práce prázdny.
Dopoludňajšia desiata
Správnym jedlom možno pozitívne ovplyvniť schopnosť koncentrácie a odolnosti voči stresu. Po dvoch až troch hodinách od raňajok je dobré zjesť desiatu, a to najlepšie ovocie so sedliackym jogurtom a semienkami. Pokiaľ máte tendenciu zabúdať sa najesť, nastavte si budík v pravidelných intervaloch.
Obed
Na obed sa pokúste vyhradiť si dostatok času, aby ste ho mohli v pokoji zjesť. Najlepším variantom je obed pripravený z domova, ale dnes nie je problém vybrať si v každej reštaurácii alebo môžete využiť dovoz jedla. Ak si dáte obed z fastfoodu, bude sa vám chcieť skoro spať a telo bude unavené. Zatiaľ čo ak si objednáte napríklad morčací plátok, quinoa a zeleninovú oblohu, pocit únavy z jedla sa nedostaví.
Olovrant
Nezabudnite potom opäť na ľahší olovrant, napríklad zeleninová škatuľka s vareným vajcom a knäckebrot. V prípade, že sa budete cez deň takto pravidelne stravovať, zabránite tým večer hladu a vyprázdneniu chladničky.
Večera
Večerné jedlo by malo byť ľahšie, ak je človek v pokoji a nešportuje. Ideálne šalát s kozím syrom, rybou, tofu alebo morčacími prsiami.
Tipy
Vitamíny proti stresu
Štúdie z Harvardu ukázali, že 15 minút silného stresu znamená stratu asi 300 miligramov vitamínu C - to je množstvo, ktoré už ohrozuje imunitný systém. Veľa vitamínu C obsahuje kiwi, citrusy a kyslá kapusta. Vhodné je tiež zvýšiť príjem vitamínu E, ktorý sa nachádza v celozrnných výrobkoch a oleji z pšeničných klíčkov.
Dajte si lyžicu lecitínu
Rovnako dôležitý je lecitín - trikrát denne užívajte jednu polievkovú lyžicu lecitínu z lekárne. Látky v ňom obsiahnuté znižujú riziko rozvoja aterosklerózy. Tiež by ste mali dbať na dostatočný prísun horčíka. Veľa horčíka obsahujú celozrnné výrobky, prírodná ryža, sójové výrobky a orechy.
Proti stresu bylinkami
Pokiaľ pri vašom zamestnaní hrozí nadmiera stresu, zbavte sa ho prírodnou cestou. Pomôže napríklad ľubovník bodkovaný, ale existuje aj rada ďalších byliniek s upokojujúcim účinkom. Kozlík lekársky, bazalka a vanilka pomáhajú proti úzkosti a nervozite, podporujú koncentráciu a tíšia bolesť hlavy. Jasmín a ruže sú silne antidepresíva a navodzujú optimizmus. Levanduľa upokojuje, pomáha pri nespavosti a bolestiach hlavy.
Harmanček tiež upokojuje, a navyše povzbudzuje chuť k jedlu. Medzi ďalšie rastliny pre dobrú náladu patrí šalvia, medovka, borák alebo pamajorán.
Ako nezaspať v práci
Namiesto kávy či Red Bullu je dobré vypiť šálku zeleného čaju. Kofeín, ktorý obsahuje práve zelený čaj, sa uvoľňuje pomalšie, pretože je viazaný na triesloviny a tým pôsobí dlhšie a nedráždi toľko žalúdočnej steny. Zaujímavé je aj zistenie, že čajový kofeín povzbudzuje nervovú sústavu a mozog.
V zelenom čaji sa navyše vyskytujú ďalšie prospešné látky - alkaloidy s účinkom podobným kofeínu, ktoré uľahčujú učenie a koncentráciu, zmenšujú únavu, zlepšujú reflexy a navodzujú duševnú pohodu. Jeho súčasťou sú aj triesloviny, ktoré pomáhajú pri trávení a pôsobia proti rakovine žalúdka. Veľmi sa osvedčil aj v boji proti ateroskleróze.
Má vplyv aj na imunitný systém a zamedzuje tvorbe zubného kazu.
Markéta Hytmanová, nutričná terapeutka, osobné trénerka Ži fit