Forbes
Microsoft

Inteligentná
kancelária

Ako si zariadiť kanceláriu a čo v nej zmeniť, aby fungovala tak, ako chcete. Návody, tipy a rady v špeciáli Forbes a Microsoft.

Pantone

Jedným z najvýraznejších faktorov, ktoré ovplyvňujú psychiku a tiež pracovné nasadenie v kancelárii, sú farby. Tie správne nás stimulujú, nesprávne zasa unavujú a demotivujú. Ako teda v kancelárii vymaľovať, aby ste dosiahli to, čo potrebujete?

Kanceláriám na juh pomôžu studené farby
Veľkej hale, open space alebo jedálni často chýba vľúdnosť. Aby sa zdali hrejivejšie a útulnejšie, je dobré zvoliť podlahy alebo steny v okrových, hnedých alebo šedo-hnedých odtieňoch. Teplé tóny totiž inak studeno pôsobiace miestnosť opticky zahrejú. Trápia vás, naopak, neustále prehrievané kancelárie orientované na juh? „Voľte radšej studené tóny,“ vysvetľuje Radek Masindi, dizajnér zo spoločnosti U1. Pozor na príliš tmavé farby v nižších alebo menších priestoroch, môžu spôsobovať tiesnivé pocity a miestnosť opticky zmenšovať.

Výrazné farby pre brainstorming
Okrem polohy a veľkosti miestnosti záleží aj od jej účelu a druhu práce, ktorým sa v nej budete venovať. Krátkodobú intenzívnu duševnú i telesnú činnosť viac podporia teplé farby, dlhodobému sústredeniu prospievajú svetlé, studenšie tóny.

Rýchlej stimulácii pomáhajú výrazné farby, ktoré sa inak príliš neodporúčajú. „Hodia sa hlavne tam, kde potrebujeme podať krátky, ale intenzívny výkon: pre zasadacie miestnosti, kde prebiehajú aktívne konanie alebo do telefónnych boxov, kam si chodíme vybavovať dôležité hovory. Okrem povzbudenia sú aj skvelým farebným oživením interiéru,” hovorí Radek Masindi.

Pracovnú dosku majte svetlú
Vyhnúť by ste sa mali veľmi výrazným aj tmavým farbám na doskách stolov alebo na paravánoch oddeľujúcich pracovné miesta. „Sú totiž príliš kontrastné oproti bielej na monitore alebo papierom. Rušia od práce, nútia preostrovať a môžu rýchlejšie unaviť oči. Menia tiež vnímanie farebného spektra, čo by sa asi nepáčilo napríklad grafikom,” dopĺňa Radek Masindi. Pracovná doska by preto mala byť najlepšie v tlmenej bielej a jej variantoch, ktoré budú len málo odrážať svetlo a spôsobovať nepríjemné odlesky.

Nezabudnite na „povesť“ farieb
Nedá sa teda povedať, ktorú farbu by ste mali konkrétne použiť v zasadačke alebo vstupnom priestore. Mali by ste však myslieť na výklad vlastností jednotlivých farieb. Červená má optimistický a impulzívny nádych, žltá pôsobí na našu vynaliezavosť a kreativitu, zelená evokuje zdržanlivosť, modrá vyvoláva predstavu vyrovnanosti. Opatrne zaobchádzajte so šedou, ktorá môže pôsobiť uniformne. Biela zasa môže vyvolávať pocit chladu. To všetko majte na pamäti, či už sa pustíte do úprav v domácej pracovni alebo v zamestnaní.

Aj farby majú svoju povesť - žltá farba pôsobí na našu vynaliezavosť, zelená zase evokuje zdržanlivosť. Takto si s nimi poradili vo firme Moravia IT.

Miestnosti budú pôsobiť útulnejšie, ak zvolíte okrové alebo hnedé tóny, rovnako ako to urobili v spoločnosti Kentico.

Teplé farby opticky prehrievajú recepciu firmy YSOFT, výrazná červená podlaha je príjemným oživením vstupného priestoru.