Forbes
Microsoft

Inteligentná
kancelária

Ako si zariadiť kanceláriu a čo v nej zmeniť, aby fungovala tak, ako chcete. Návody, tipy a rady v špeciáli Forbes a Microsoft.

Relax

Kde a ako v práci odpočívať

Relaxačné zóny sú z hľadiska návrhu a funkčnosti trochu problematické. Všeobecne ide o veľmi užitočnú súčasť kancelárií, avšak ak majú byť plnohodnotne a správne využívané musí sa ich podoba, umiestnenie, zariadenia alebo špecifický účel prispôsobiť spoločnosti i budove a firemnej kultúre. V autoritársky vedenej spoločnosti alebo vo firme so silne hierarchickým nastavením nemôžete relaxačný priestor umiestniť tam, kde bude v priamom dohľade z manažérskych kancelárií alebo dokonca priamo z kancelárie generálneho riaditeľa. Dokázali by ste sa v takom priestore uvoľniť a oddýchnuť si, hoci by bol vytvorený na riaditeľov popud? A fungovať to nebude ani v prípade, že vytvoríte relax zónu v miestnosti po zrušenom sklade, bez okien a otvorenosti priestoru, jednoducho preto, že také miesto vám v kanceláriách zostalo a relax zóna znie ako dobrý nápad. V takomto priestore nikto odpočívať nechce. Je to nepríjemné miesto aj pre to, aby ste si tam uvarili kávu, nieto aby ste si v ňom sadli a kávu si v pokoji vychutnali.

Ak teda plánujete vytvoriť relaxačnú zónu, odporúčam:

Zamyslieť sa nad vašou spoločnosťou a nad tým, ako funguje. Volajú vaši zamestnanci po priestore pre odpočinok? To znamená, že aspoň oni sú teoreticky pripravení zóny využiť. Dokáže si vaše vedenie predstaviť a hlavne podporiť odpočinok počas pracovnej doby? To je zaujímavá a zložitejšia otázka, ako sa môže zdať - ide o vzájomnú dôveru a pomyselný prvý krok k možnosti home office pre zamestnancov. Z toho logicky vyplýva, že firmy, v ktorých majú pracovníci možnosť práce odkiaľkoľvek a ich produktivita je hodnotená na základe úloh, nie času strávenom v práci, vedia relax zóny využívať lepšie a prirodzenejšie.

Premyslieť frekvenciu používania a skutočný účel, ktorý chcete zamestnancom poskytnúť. Nemáte na takúto zónu miesto? Zamyslite sa, či by vaša interná zasadačka nemohla poslúžiť. Navrhnite ju flexibilne, s modulárnym nábytkom, ktorý sa ľahko premiestňuje. Použite popisovateľné nátery či dotykové obrazovky. Školenia aj interné rokovania môžu byť hravejšie a interaktívnejšie, skrátka zábavnejšie, a tým pádom aj produktívnejšie. Keď medzi vami a whiteboard nestojí obrovský stôl, možno sa viac kolegov zapojí do debaty a prezentovania vlastných názorov. A ak zrovna neprebieha rokovanie, môžu tu kolegovia poklábosiť, v uvoľnenej atmosfére prebrať pracovné záležitosti alebo večer po pracovnej dobe premietnuť fotky z teambuildingu.

Ak ste spoločnosť plná workoholikov či len vaši ľudia nemajú čas na „ničnerobenie“, spomeňte si, že aj počas práce sa dá odpočívať. Veľakrát stačí len zmeniť prostredie, atmosféru či spôsob sedenia a práca je náhle menej strnulá a stereotypné. Uvoľníte sa, získate nový zápal a možno vám aj napadnú nové myšlienky. Správna pracovno-oddychová zóna by mala ponúknuť mäkké sedenie typu kaviarenských coupé, s vysokým operadlom, ktoré vyvolá pocit súkromia a utlmia prevádzku okolo vás alebo skupinové sedenia barového či normálne vysokého typu, s priestranným stolom, kde si môžete rozložiť svoje dokumenty aj šálku dobrej kávy. Keď už sme pri káve, nezabúdajte, že každá oddychová zóna by mala ponúkať aj občerstvenie - aspoň zdroj chladenej či perlivej vody a dobrý čaj alebo kávu.

Na záver len doplním, že v každom prípade by každá spoločnosť mala návrh svojho priestoru zveriť odborníkovi. Relax zóna by mala zapadnúť do konceptu celých kancelárií, aby nepôsobila nepatrične či zbytočne provokatívne. Voľba detailov musí korešpondovať so štýlom nábytku a celkovým účelom miestnosti. Nepodceňujte úlohu architektonického návrhu a váhu detailov. Vypočujte volanie svojich zamestnancov, zvážte svoje predstavy a imidž spoločnosti a dohliadnite, že autor návrhu (architekt, konzultant, nábytkár, ...) všetko plne pochopil a dokáže cítiť s vašou firmou. Ak tomu tak je, vaše kancelárie budú miestom, kde sa stane práca radosťou.

Autor: Filip Muška, Project Manager Building Consultancy spoločnosti CBRE.