Forbes
Microsoft

Inteligentná
kancelária

Ako si zariadiť kanceláriu a čo v nej zmeniť, aby fungovala tak, ako chcete. Návody, tipy a rady v špeciáli Forbes a Microsoft.

Hormóny

Asi to poznáte - v rôznych fázach dňa sa vám rôzne veci robia rôzne dobre. To je dané okrem iného aj tým, že fungujeme podľa toho, ako sa v našom tele zvyšujú či naopak klesajú hladiny hormónov, ktoré ovplyvňujú našu produktivitu. Najmä ide o testosterón, kortizol a melatonín. V tejto tabuľke zistíte, kedy sa vám, aspoň po hormonálnej stránke, budú tie najbežnejšie kancelárske aktivity robiť najlepšie.

1. Vysoká hladina testosterónu rovná sa ideálny čas na vysporiadanie sa s najnáročnejšími a potenciálne najstresovejšími úlohami - pustite sa teda do tých najnáročnejších aktivít - brainstormujte, odpovedajte na e-maily, rozdeľujte úlohy. Jednoducho to zo seba dostaňte!

2. Kortizol je stresový hormón a jeho úroveň vo vašom tele od rána stabilne klesá a vy sa vďaka tomu necítite pod tlakom - to ale neznamená, že vám ubúda energia. Naopak, využite ju (a to, že ste tiež oveľa priateľskejší a ústretovejší) k schôdzkam a mítingom. Najrôznejšie diskusie a debaty vám budú pripadať oveľa menej iritujúce, než keby ste ich absolvovali ráno.

3. Toto je zradné obdobie, lebo vo vašom tele sa začína zvyšovať hladina spánkového hormónu melatonínu a vy ste ospalí a pomalí, pretože váš mozog sa už na spánok začína pripravovať. Na druhú stranu toto je najvhodnejšia doba na to, aby ste si vybrané vedomosti a informácie uložili do svojej dlhodobej pamäte. Ideálny čas premýšľanie a študovanie.