Forbes
Microsoft

Inteligentná
kancelária

Ako si zariadiť kanceláriu a čo v nej zmeniť, aby fungovala tak, ako chcete. Návody, tipy a rady v špeciáli Forbes a Microsoft.

Klimatizácia

Akonáhle v lete začne stúpať teplota, vypuknú vojny o teplotu. Začnú sa stupňovať aj spory o to, aká je ideálna teplota v kancelárii. A to dosť často veľmi rodovo vyrovnane - medzi mužmi a ženami. Komentátor New York Magazine Jonathan Chait vo svojej obhajobe kancelárskych klimatizácii žensko-mužské dohadovanie o teplote dokonca nazýva ,,zrejme najostrejším nekonečným konfliktom na poli kultúrnych vojen“. Kým muži na pracoviskách často broja za nastavenie klimatizácie na nižšie teploty, ženy mrznú.

Muži chcú 21,1 a ženy 23,9

Americkí vedci tento rok v lete publikovali v časopise Nature Climate Change štúdiu, v ktorej uvádzajú, že väčšina kancelárskych budov v USA nastavuje teplotu klimatizácie podľa vzorca zo 60. rokov minulého storočia, ktorý sa riadil metabolizmom vtedajších mužov. Pol storočia staré údaje už ale neplatia, populácia priberá. Muži navyše už nemajú na pracoviskách prevahu a ženy tvoria polovicu pracovnej sily. Tie majú tiež všeobecne pomalší metabolizmus, a tak je im častejšie zima. Štúdia ukázala, že zatiaľ čo ženy preferujú izbovú teplotu okolo 23,9 °C, muži uprednostňujú miestnosť, kde je asi 21,1 °C. Autori došli k záveru, že je potrebné status quo prehodnotiť a odstrániť klimatizačnú diskrimináciu žien. Navyše, nastavenie klimatizácie na mierne vyššie teploty by tiež pomohlo v boji proti globálnemu otepľovaniu.

,,Keby sme pri nastavovaní teploty v budovách vzali do úvahy potreby všetkých ľudí na pracoviskách, významne by sme zabránili plytvaniu energie, čo by znamenalo zníženie emisií oxidu uhličitého,“ myslí si biofyzik z Maastrichtskej univerzity Boris Kingma.

Všetci sme ťažší

Doktor Kingma a jeho kolega Wouter van Marken Lichtenbelt v štúdii uvádzajú, že zastaraný vzorec bol vypočítaný na základe priemernej váhy 40-ročného muža, ktorá v šesťdesiatych rokoch predstavovala necelých 70 kilogramov. Mužské telo sa ale za päť dekád výrazne premenilo. „V šesťdesiatych rokoch minulého storočia priemerný americký muž vážil asi 74,8 kilogramu a priemerná žena vážila 63,5 kilogramu, ale dnes priemerný muž váži asi 88,5 kilogramu a žena 75,3 kilogramu. Vzorec je založený na vtedajšej priemernej váhe mužov, ktorá je nižšia ako terajšia priemerná váha žien,” píše vo svojom komentári Jonathan Chait.

„Muži si často myslia, že ženy si skrátka len sťažujú. Ony ale nemajú na nízke teploty nastavenú fyziológiu,” tvrdí Joost van Hoof, stavebné fyzik z holandskej Univerzity aplikovaných vied Fontys. Rovnako tak nie je chladným kanceláriám uspôsobená ženská letná garderóba. „Pre dobro planéty by si muži mali prestať sťažovať," vyhlasuje rezolútne doktor Kingma. „Keď je niekomu príliš teplo, môže si dať dole oblečenie. Aj keď to možno len do istej miery. Na druhú stranu niekto môže povedať: nechajme budovy chladné, nech sa ženy oblečú,” pokračuje Kingma.

Chait vedcove tvrdenie napáda tým, že nie je spoločensky prijateľné, aby muž prišiel do kancelárie v tričku a kraťasoch. „Jeden z nepríjemných paradoxov našej kultúry je, že zatiaľ čo zástupkyne pohlavia, ktorému je často chladnejšie, môžu v lete chodiť menej oblečené, od zástupcov pohlavia, ktorému je všeobecne teplejšie, sa očakáva, že bude po celý rok nosiť rovnaký formálny odev.“ Za muža bojuje Chait aj ďalej: „Vždy si môžete obliecť viac vrstiev, ale vyzliecť sa z kože nemôžete.“

Rozdiel 5 stupňov

Kým teplota, ktorá by mala na pracovisku byť, je v Česku daná zákonom a líšia sa podľa typu vykonávanej práce (všeobecne platí, že rozdiel oproti vonkajšej teplote by v pracovnom prostredí nemal presahovať 5 °C), klimatizáciu si zamestnanci nárokovať nemôžu. Čo je teda možné urobiť pre to, aby sa všetkým vyšlo v ústrety? „Konfliktné situácie je možné obmedziť výberom systému, ktorý je viac pozvoľný a rovnomerný, a návrhom rozmiestnenie ovládanie tak, aby bolo možné rozdeliť priestor do čo najviac zón,“ hovorí Filip Muška, Project Manager Building Consultancy spoločnosti CBRE. „Systém je možné kombinovať s ďalšími prvkami, ako sú automatické vonkajšie žalúzie či reflexné úpravy okien, a správna voľba pozície vzhľadom k svetovým stranám môže tiež pomôcť.“