Forbes
Microsoft

Inteligentná
kancelária

Ako si zariadiť kanceláriu a čo v nej zmeniť, aby fungovala tak, ako chcete. Návody, tipy a rady v špeciáli Forbes a Microsoft.

Nábytok

Ľudia trávia v práci viac bdelého života ako doma, preto je dôležité vytvoriť si také pracovné zázemie, odkiaľ sa vám bude dobre pracovať. Nemal by mu chýbať vtip, pohoda a uvoľnenie. Kreativita sa totiž len ťažko naštartuje v chladnom a sterilnom prostredí, kde svieti iba monitor počítača.

„Atmosféra je oveľa dôležitejšia a zdraviu prospešnejšia než najgeniálnejšie stoličky, aké môžu existovať. Aj v reklame, pracovných vzťahoch a pracovnej komunikácii vidíme trend uvoľnenia, humoru a určitej ležérnosti, ktorá ide však ruka v ruke s maximálnou profesionalitou,” hovorí interiérová dizajnérka Jana Hradecká.

5 office design trendov podľa Jany Hradeckej:

Kreativita

Vo svete je už dlhšiu dobu trendom veselý, hravý a zároveň praktický interiér, v ktorom zamestnanci prebudia svoju kreativitu a radosť. Mali by sa do práce tešiť, nie naopak. V moderných kancelárskych priestoroch sa počíta s miestom pre relax, rýchly odpočinok pri káve, občerstvenie či rozhovore s kolegami, a dokonca aj s miestom pre športové vyžitie.

Minimalizmus

Tento trend charakterizujú jednoduché a dokonalé tvary, striedma farebnosť, ušľachtilé materiály - kov, sklo, kameň, elegancia, prehľadnosť a čistota. Neznamená to, že takéto interiéry postrádajú vtip. Aj v minimalistických kanceláriách nájdeme vtipný detail, zaujímavé kombinácie štruktúr, materiálov, povrchov a netradičného poňatia dispozičného riešenia.

Kvety

Nie nadarmo sa hovorí, že zelená je nová čierna. Všeobecným trendom je návrat k prírode. Je tu veľká potreba zahrnúť do interiérov živé materiály, prepojiť exteriér s interiérom, uvedomiť si, ako je dôležitý pocit uvoľnenia a relaxácie, ktoré so sebou živá príroda prináša.

Hravosť

Pre tento trend sú charakteristické veselé farebné kombinácie, nápadité využitie stavebných a herných prvkov, ktoré pôsobia určitým dojmom náhodnosti. Dôležité je tiež nevšedné kombinovanie materiálov a štýlov tak, aby mal každý možnosť si vybrať práve takú časť, kde sa cíti najlepšie. Je pomerne obvyklé, že každá miestnosť je v inom štýle a s inou atmosférou. Dizajnér ale nesmie skĺznuť k disharmónii, zmätku a chaosu.

Bohužiaľ u nás ešte stále pretrváva mýtus, že ak kancelária bude pôsobiť veselo a uvoľnene, budú sa zamestnanci správať neprofesionálne. Opak je pravdou. Ľudia ocenia ľudský a osobný prístup skôr než chladné a škrobené rokovania.

Kvalitné materiály

V nadčasových interiéroch sa už nepoužívajú náhrady materiálov, ktoré by mali vyzerať ako niečo, čím zďaleka nie sú. Stále viac sa využívajú kvalitné materiály. U podláh je jasný posun od celoplošných kobercov k drevu, kameňu alebo betónu. Na stenách a stropoch sa využívajú akustické panely. Kladie sa dôraz na osvetlenie.

Využívajú sa najmodernejšie technológie spracovania rôznych materiálov so zameraním na ekológiu a recykláciu.

 

Ako by teda mala vyzerať ideálna kancelária?

Či sa jedná o privátne, komerčné alebo administratívne priestory - všetko by malo pôsobiť úplne prirodzeným dojmom, veľmi jednoducho, možno niekedy až náhodne. Každá vec má mať svoje miesto, bola vyberaná starostlivo a s veľkým rozmyslom.

Priestor má mať svoju neodškriepiteľnú kvalitu, logiku a nadväznosť.

Poslaním moderného dizajnu je praktickosť a krása, ktoré sa vzájomne podporujú a zvyšujú tak nielen funkčnosť, ale aj umeleckú a úžitkovú hodnotu daného interiéru a hlavne život všetkých, ktorí ho využívajú.

Jana Hradecká, Interier dizajn škola a Interier design studio INTERMEZZO