Forbes
Microsoft

Inteligentná
kancelária

Ako si zariadiť kanceláriu a čo v nej zmeniť, aby fungovala tak, ako chcete. Návody, tipy a rady v špeciáli Forbes a Microsoft.

X faktor

Čo robí kanceláriu zaujímavou a atraktívnou? Sú to na prvom mieste zamestnanci. Ale tu vám ukážeme pár príkladov, ktoré majú podľa odborníkov niečo navyše - X faktor. Ten spôsobuje, že by v nich chcel pracovať skoro každý.

Epic - sídlo vo Verone vo Wisconsine si upravilo chodby do podoby newyorského metra.

Box v Palo Alto v Kalifornii dodalo tímu hravosť inštalovaním mnohých hojdačiek.

Shoffice má malú kanceláriu v anglickom St John’s Wood, poskytuje prostredie bez akéhokoľvek vyrušovania.

Selgas Cano v Madride chceli dostať svojich zamestnancov čo najbližšie k prírode.

Sídlo Dtac v Bangkoku vyzerá na prvý pohľad útulne, cítite tu veľa relaxácie a všade vonia káva.

 

Kancelárie CBRE v Tokyu sú nekorporátnou a umelecky voľnomyšlienkárskej atmosférou, ktorú im prepožičiava sada artworkov na stenách. „Ťažkosť a ponurosť tmavých farieb rozbíja farebnosť nástenných kresieb a kontrastných bielych pracovných dosiek kancelárskych stolov. Práve vďaka bielym doskám stolov a podhľadom priestor nepôsobí tmavo až temne, ale svetlo, energicky a štýlovo,“ hovorí Filip Muška.

Striedme, minimalistické, ale nie studené kancelárie holandskej spoločnosti Jumbo, ktorá sa sústreďuje na lodnú dopravu. „Použitie konzervatívnych farieb je vyvážené modernými materiálmi a dizajnom nábytku, ktorý priestoru prepožičiava mladosť a čistotu,“ hovorí Filip Muška, Project Manager Building Consultancy spoločnosti CBRE.

Striedme poňatie, teraz však odvážnejší s väčším množstvom pestrých farieb a členením dispozície. Pekné je použitie sedenia s vyššími operadlami a povrchom pomáhajúcim zlepšovať akustiku prostredia. Jedná sa o energetickú spoločnosť Endinet v Holandsku.

Príklad veľmi odvážneho, extravagantného a svojrázneho poňatia priestoru. Reklamná a marketingová spoločnosť Mccann Erickson obýva 12 000 m2 na piatich poschodiach newyorskej budovy. Použitie „priemyselných“ materiálov, najmä kovov (nerezu, medi, chrómované ocele atp.) je vyvážené bohatou zeleňou zakomponovanou do interiéru a drevenými pracovnými stolmi. Niekde je naopak retro atmosféra podčiarknutá nábytkom z tmavého dreva či sedačkami z čiernej kože. „Celkovo ide o zaujímavú fúziu, či prierez rôznymi štýlmi, ktorý ale prekvapivo dobre funguje. Od tradičných, retro prvkov cez studený industriálny štýl až po moderné výstredné farebnosti či čistotu formy,“ hovorí Filip Muška.

Ukážka výstredných kancelárií, kde je podľa Filipa Mušku prevednie až na hranici (miestami za hranicou) okázalosti a dobrého vkusu. „Nesmieme zabudnúť, že ide o kancelárie indickej spoločnosti Tulip Infra, ktorá využíva pre Európana zložitejšie stráviteľný, okázalý, silne zdobný orientálny štýl,“ hovorí Muška a dodáva: „V kontexte indickej kultúry a tradícií sa zrejme nejedná o nezvyčajné prvky, napriek tomu napríklad rokovania v miestnosti s podsvietenou sklenenou podlahou, žiarivým červeným dekórom na čiernej stene a akýmsi pseudohonosným stolom nepovažujem za príjemný zážitok.“

Hala reklamky Lowe Campbell Ewald v Detroite je pekná ukážka kombinácie veľkého množstva rôznych materiálov v industriálne ladenej budove. Veľa dizajnových prvkov a štýlov. Kombinácia moderných technológií a hrubých nanomateriálov. Pôsobí veľmi členito, ale funkčne. „Oceňujem hravosť a originalitu,“ vysvetľuje Filip Muška.

Veľmi čistý, svetlý a dizajnovo dotiahnutý a pestrý návrh kancelárii NUON. „Tieto kancelárie považujem za skvelú ukážku rôznych pracovných miest a prvkov v jednotnom koncepčnom návrhu s využitím príjemných materiálov a farieb v severskom štýle. Osobne považujem tento návrh za jeden z najlepších, ktorý som kedy videl,“ hovorí Filip Muška zo CBRE.