Forbes
Microsoft

Inteligentná
kancelária

Ako si zariadiť kanceláriu a čo v nej zmeniť, aby fungovala tak, ako chcete. Návody, tipy a rady v špeciáli Forbes a Microsoft.

Zdravie

Patríte tiež k tým ľuďom, ktorí sa každé ráno posadia do auta, z neho sa pár krokmi premiestnia do kancelárie, kde pri počítači strávia celý deň a večer prídu unavení akoby bežali maratón? A viete, že správne nastavený jedálniček by vám pomohol vyriešiť tento problém a navyše by ste už nepriberali na váhe?

Sedavé zamestnanie je nápor pre chrbát, krčnú a bedrovú chrbticu, oči, ale aj pre kardiovaskulárny systém. Metabolizmus sa spomaľuje a navyše sa znižuje schopnosť organizmu zbavovať sa toxických látok, pretože sa zhoršuje cirkulácia lymfatického systému. Možno však zaujať bojovný postoj a vymaniť zo sedavého priberania a navyše predísť zdravotným komplikáciám.

V práci je veľmi dôležité správne sedieť, to znamená nehrbiť a sedieť rovno. Dôležité je vybrať si kvalitnú stoličku a aspoň časť pracovnej doby sedieť na vankúšiku - overballe.

Minimálne raz za dve hodiny by sme mali vstať od pracovného stola, prejsť sa a pretiahnuť si končatiny a chrbticu. Mimo pracovného času sa snažte zaradiť pravidelný pohyb aspoň trikrát týždenne. Nemusí to nutne znamenať hodiny strávené vo fitness. Ak nie ste fanúšikom týchto športov alebo chodíte neskoro z práce, skúste aspoň pravidelné polhodinové prechádzky alebo behanie v parku. Prechádzky sa dajú spojiť s cestou do práce či z práce. Namiesto výťahu môžete začať používať schody. Pohyb vám dodá energiu a elán do života.

Vaša efektivita a pracovný výkon výrazne vzrastie, ak budete pravidelne jesť a dodržiavať pitný režim, ak budete kompenzačne športovať, budete vetrať a správne dýchať. Dôležitý je tiež spánok. Bez spánku či pri jeho nedostatočnej kvalite nemôže dôjsť k potrebnému zotaveniu, čo sa prejaví zhoršením myslenia, znížením pozornosti a pocitom únavy nasledujúci deň.

A snáď najdôležitejšie je pozitívne myslenie. Ak budete na všetko pozerať čierno a hovoriť si - to nedokážem - kíl sa len tak nezbavíte.

CVIKY:

1. Pretiahnutie bedier, medzirebrových svalov, ramien a tricepsu - vykonávame na obe strany.

2. Pretiahnutie hrudníka a prsného svalstva.

3. Uvoľnenie chrbtu - zostaňte predklonení dlhšiu dobu, relaxujte.

4. Pretiahnutie zápästia a predlaktia - vhodné najmä po dlhšom písaní na klávesnici.

5. Pretiahnutie chrbta, ramien a paží. Môžete sa rukami spustiť ku špičkám prstov na nohách a pretiahnuť tým zadnú stranu stehien. Potom pomaly stavec po stavci sa dvíhať k úplnému vyrovnaniu.

Zdravotné pomôcky do kancelárie

  • Proti syndrómu karpálneho tunela pomôže podložka s pamäťovou penou
  • Kvalitným kreslom s opierkami na ruky a chrbát si vypomôžeme od bolesti chrbta
  • Od zrakovej záťaže uľavia očné kvapky - „umelé slzy“
  • Problémy so spánkom vyriešite tým, že vypnete počítač minimálne dve hodiny predtým ako pôjdete spať
  • Stuhnuté svaly a kĺby by ste mali najlepšie každé dve hodiny pretiahnuť. Choďte sa prejsť, nejazdite v práci výťahom, ale choďte pešo.
  • Vyhraďte si minimálne hodinu na obed a v pokoji si ho vychutnajte, najlepšie v oddychovej zóne.

Markéta Hytmanová, nutričná terapeutka, osobná trénerka Ži fit